Rezultate de căutare pentru: „label/meniul saptamanal de 55 lei”

  • Lista de cumparaturi pentru meniul saptamanal

    In ideea de a folosi meniurile deja facute, am sa incerc sa public si lista de cumparaturi astfel incat atunci cand voi mai repeta meniul respectiv sa am treaba terminata complet. Meniul publicat ieri este unul cu ceva noutati si fara niciun fel de intentie de economisire sau de rapiditate. Adica, un meniu obisnuit pe care il voi prepara doua saptamani la rand. In momentul in care l-am alcatuit, am incercat sa trec si cantitatile aproximative necesare retetelor incluse. Nu am cumparat absolut strict cantitatile estimate, intrucat am observat ca pretul crestea vertiginos pe masura ce puneam alimentele in carucior.

    Am facut cumparaturile la Billa si la Mega Image fara a profita de promotii, meniul nefiind facut cu acest scop. Am fost scurt si pe la piata, dar per total am cheltuit cam mult. De obicei bugetam in jur de 300 lei pe saptamana pentru mancare si cele necesare casei si ingrijirii cosmetice. Obisnuiesc sa socotesc cu aproximatie ceea ce pun in carut si constatarea ca s-ar putea sa depasesc banii, m-a facut mai atenta. Se cunoaste ca nu prea am mai facut meniuri economice, diferenta fata de meniurile saptamanale de 55 lei/pers este cam mare si trebuie sa iau ceva masuri. Sper sa si fac acest lucru, nu doar sa spun 🙂

    In final am cumparat tot ce era pe lista si parca si cateva mici lucruri in plus si cheltuiala totala a ajuns la 294 lei. Multisor, zic, mai ales ca nu am luat carne de curcan – cel mai scump ingredient din lista. Este foarte sanatoasa, stiu, de aceea imi si propun sa o introduc mai mult in consum, insa cu grija ca ne rupe la bani. Nu am cumparat-o acum pentru ca mai aveam in congelator, dar in saptamana a doua in care voi repeta acelasi meniu, o inlocuiesc cu piept de pui.

    Un pret care m-a cam dat pe spate a fost cel al verzei murate. Motivul principal pentru care m-am deplasat si la piata pe frigurile astea, a cam fost varza. Stiam ca la Mega este exagerata, adica vreo 14 lei o punga cam cu doua verze medii si am zis ca la piata o fi mai ieftina. A fost, intr-adevar, am dat doar 7 lei pe o varza maaaare. Dar 7 lei o varza, pe buuuune? Cand proaspata costa un leu? Da, asa-mi trebuie daca nu ma invrednicesc sa pun si eu macar cateva verze :). Nu ca 7 lei ar fi o suma imensa, ca nu este, bineinteles, dar sa platesti de 7 ori mai mult imi pare cam ciudat. Da, probabil socotesc prea mult 🙂

    Si acum, lista de cumparaturi pentru meniul de ieri:
     
    CARNE SI LACTATE

    – pulpe de pui 1 kg
    – pulpa de porc tocata 500 g
    – muschi file 500 g
    – costita afumata 300 g
    – bacon 200 g
    – cascaval 250 g
    – iaurt 8 buc. mici
    – smantana 400 g

    LEGUME SI FRUCTE

    – fasole boabe 1 kg
    – varza murata 1,5 kg
    – cartofi 3 kg
    – morcovi 1 kg
    – telina 300 g
    – pastarnac 2 buc.
    – ceapa 1 kg
    – broccoli 2 buc
    – castraveti proaspeti 2 buc.

    – mere 2 kg
    – banane 1 kg
    – portocale 2 kg
    – grape fruit 2 bucati

    CONSERVE SI CONGELATE

    – pasta de rosii
    – aluat foietaj 1 pachet de 600 g
    – foi de placinta 1 pachet
    – 1 conserva de peste
    – legume mexicane (congelate) 4 pungi de 450 g
    – spanac congelat – 1 punga 450 g
    – suc de rosii – 1 sticla
    – sfecla rosie in otet – 1 borcan mare

    – masline 300 g
    – oua 12 buc
    – praf de copt
    – pate de soia 2 cutii mici
    – tofu 1 cutie

    Am in casa:

    – carne de curcan
    – soia
    – faina
    – zahar
    – cacao
    – arpacas
    – visine congelate
    – paste integrale
    – castraveti murati

    Asta ma tot gandeam, ca la cate erau deja in casa (in mod special carnea de curcan)  si la faptul ca nu imi parea un meniu extravagant, ma gandeam sa iasa ceva mai ieftin. Dar nu! Acuma, suma nu este total exagerata sau aiurita, dar reprezinta aproape dublul a ceea ce am reusit atunci cand am dorit sa fac ceva economii.

    Mihaela Damaceanu

  • Meniu saptamanal de post, simplu si ieftin

    DSC08698

    Revin la meniul saptamanal de post pentru toamna – iarna cu o a doua varianta, cred eu, mai simpla decat prima.

    Spun asta deoarece randul trecut mi-am propus sa incerc si mancaruri noi pentru mine, unele au avut succes in casa, altele nu chiar. Mie imi place sa experimentez retete noi, ca este plina lumea, Internetul si revistele cu mii de feluri de mancare, dar acestea necesita si putina acomodare, nu intotdeauna ne place un gust nou din prima incercare.


    Insa motivul pentru care imi propun un meniu simplu in aceasta saptamana nu are legatura cu faptul ca baietii mei nu s-au omorat cu toate felurile de mancare noi, ci cu faptul ca voi avea o saptamana cam aglomerata. In aceasta situatie prefer sa fac mancaruri bine stiute, nu sa stau cu revista in mana in timp ce gatesc 🙂

    Asadar, retete simple si cunoscute de toata lumea voi pregati saptamana aceasta. Nu imi propusesem sa fie si economic, dar asa mi-a iesit, avand in vedere ca ingredientele principale sunt ieftine si la indemana: fasole, cartofi, varza, radacinoase, sfecla, paste, spanac si masline. Maslinele nu sunt chiar ieftine, dar am vazut o oferta buna la Billa, o reducere de mai mult de jumatate, asa ca am un drum pe la ei. Nici ciupercile si broccoli nu sunt ieftine precum cartofii, dar tot oferta Billa este buna si la broccoli, iar ciupercile le luam cu cat or fi, ca doar nu o sa cumpar absolut totul doar la oferta 🙂

    Luni
    ciorba de fasole cu varza murata
    orez cu legume, salata verde cu rosii
    Marti
     ciorba de fasole cu varza murata
    mancare de mazare, salată de cruditati

     

    Miercuri
    placinta cu spanac si tofu
    mancare de cartofi cu masline, salata de sfecla
     
    Joi
    bors de sfecla
    mancare de fasole verde, salata de varza rosie

     

    Vineri
      bors de sfecla
    paste cu ciuperci si broccoli
    salată de castraveti
    Sambata
    salata  orientala cu maioneza de post
    placinta cu mere
    Pentru duminica folosesc inspiratia de moment, iar ca dulce as face niste mere coapte.
    Desertul din cursul saptamanii va consta in fructe proaspete si uscate, nuci, alune, stafide. Dimineata voi  face clasicul meu mic dejun din arpacas si fructe alternat cu zile cu tofu si zile cu cereale cu nuci, stafide si tot felul de seminte. Toate aromate cu scortisoara si inmuiate în piure de banane, suc proaspat de portocale sau compot de prune. Pentru Mihnea voi mai completa cu piept de pui la gratar, la doua-trei zile si cate o omleta sau oua fierte la micul dejun din week-end. In cursul saptamanii, asa cum am mai scris are la pachet sandvisuri, placinta si o zi bani cu care isi cumpara ce vrea el.
    Alte meniuri grupate sau nu pe teme, gasiti aici:
    meniul saptamanal de 55 de lei cu tot cu liste de cumparaturi si preturile acestora
    Va doresc o saptamana usoara si cu spor in toate!
    Mihaela Damaceanu
  • Reîncerc meniul săptămânal

     Menu Keys Shows Ordering Food Menus Online Stock Photo

    Cam supărată pe mine la începutul anului, nu mi-am mai fixat decât să reiau meniurile săptămânale, căci s-a cam instalat dezorganizarea în bucătăria şi bugetul meu, de când nu le-am mai scris pe blog.

    O vreme am continuat să le fac pe hârtie, dar apoi obiceiul bun s-a diluat până la dispariţia totală.

    Oricum, în legătură cu organizarea meditez de ceva vreme că îi este greu omului, adică femeii, să le organizeze şi să le facă pe toate pe care le vrea.

    Dar partea de bucătăreală este importantă în viaţa şi bugetul unei familii şi de aceea îmi doresc să reiau treaba şi sper să mă ţin de ea. Ultimele pe care le-am scris erau făcute pentru două săptămâni. Nu sesizasem mari îmbunătăţiri, în afară de timpul alocat efectiv conceperii şi scrierii lor. Bun şi acest efect, dar acum simt că trebuie să repornesc mai încet şi de aceea îl voi face doar pentru o săptămână. Apoi sper să reajung într-un timp, şi la bunul obicei de a mai reintroduce din când în când, câteva săptămâni de meniuri săptămânale de 55 de lei.

    Suntem în post şi voi face programarea în consecinţă, deşi până acum nu am reuşit să ţin vreodată în întregime postul. Voi programa feluri de mâncare de post şi voi completa pentru Mihnea cu o friptură sau un peşte. Să sperăm că rămâne doar pentru el!

    Deci reîncep cu paşi mărunţi şi săptămâna aceasta programez următoarele:

    – luni şi marţi: salată de vinete, ciorbă de sfeclă roşie, cartofi la cuptor;

    – miercuri şi joi: ciorbă de legume, mâncare de urzici cu mămăligă, orez sârbesc cu salată de varză cu mărar;

    – vineri şi sâmbătă: tocăniţă de ciuperci cu mămăligă, chifteluţe de legume, salată de sfeclă roşie.

    Pentru dimineaţă şi seara voi pregăti câte o plăcintă de spanac şi una de dovleac sau mere. Voi face provizii serioase de fulgi de cereale (grâu, orz, ovăz), nuci, migdale, stafide, merişor, seminţe de dovleac şi floarea-soarelui, care se vor înmuia în ceai sau compot de prune pentru iarnă şi uneori se vor asezona cu dulceaţă sau gem. Mai am încă dulceaţă de vişine şi gem de caise. Una sau două zile va fi garnisită cu tofu, ridichi şi castraveţi. Iar desertul de bază, în afară de compot, gem şi plăcinta de mere, va fi format din fructe.     

    O săptămână frumoasă!

    Mihaela Dămăceanu

     


  • Ca lunea

    ca lunea

    M-am trezit tare greu dimineata aceasta si ma tot gandesc ca nu degeaba se spune ca lunea nici iarba nu creste. Am avut un week-end fara spor, m-a chinuit o raceala, dar partea cea mai enervanta din toate, a fost ca nu am avut acces la computer, intrucat joi seara a inceput sa scoata fum. Da, da, la propriu. Iesea fum din el, a umplut toata camera, desi Mihnea l-a oprit imediat. Am vorbit cu cineva sa vina sa se uite la el, ne-a spus ca daca suntem foarte norocosi, s-a dus numai sursa.

    Sper din suflet sa fie asa, alfel pierd toate fotografiile de anul acesta, printre care si unele pregatite pentru viitoarele postari si pentru alte proiecte. Ma bucur de nu mai pot, atat de tare, ca nici nu pot sa va explic 🙂 Pana la urma, omul a avut o urgenta medicala, astfel incat nu a mai putut trece pe la noi si il asteptam astazi.

    In alta ordine de idei, tot vreau sa reincep meniurile saptamanale si am cateva idei interesante. Avand in vedere surprizele ca cea despre care v-am povestit, dar si altele, precum si unele cheltuiele cam extravagante din ultima vreme, se impune sa mai fac niste exercitii de genul meniurilor saptamanale de 55 lei si nu ar strica sa mai caut ceva surse de castiguri suplimentare.

    La fel de bine mi-ar prinde sa ma apuc de slabit, tot citesc cu admiratie cum a slabit Dana 37 kg si eu nu pot nici 2-3 sa dau jos. Poate ar trebui sa ma scutur putin si sa FAC ceva, nu doar sa citesc despre asta, despre una si despre alta.

    Si poate ar fi cazul sa va spun si cate ceva bun, ca de rele, enervari si frustrari suntem toti satui!
    Saptamana aceasta se anunta mai buna, am programat cu bucurie o intalnire pe care o astept demult si sper sa se rezolve o problema ce m-a macinat tot anul. Si am gasit in telefonul propriu si personal, o poza mai jucausa, ca sa ne mai bine dispunem 🙂

    Ei, cam asta am vrut sa va spun, de fapt m-am invartit atata si nu v-am scris esentialul. Daca nu ma mai vedeti pe-aici, inseamna ca treaba cu computerul personal este groasa si nu am putut sa o remediez azi.

    O saptamana frumoasa sa aveti!

    Mihaela Damaceanu

  • Meniu economic de iarnă

    M-am uitat puţin pe meniurile săptămânale de 55 lei pe care le-am făcut astă-vară, în ideea de a mai încerca experimentul acesta, că iarna toţi avem cheltuieli mari cu întreţinerea şi nu strică să mai reducem ceva pe unde se mai poate.
    Dar „iarna nu-i ca vara” şi preţurile legumelor şi fructelor nu mai sunt 1-2 lei/kg. Cine a fost hărnicuţ şi a pus de toate la congelator şi în cămară o duce ceva mai bine pe iarnă. Am pus şi noi una alta, dar în week-endul ce a trecut am constatat că proviziile nu au fost făcute prea bine, întrucât ultimele pungi din congelator s-au dus.
    Am făcut duminică salată de vinete şi un ştrudel cu vişine, terminând aceste produse. Nu prea mai am decât amestec pentru ciorbă iar în cămară mai sunt câteva borcane de gemuri şi pastă de roşii. În vara ce urmează, voi ţine cont să măresc cantităţile, astfel încât să ajungă măcar o lună în plus.
    Dintre posibilităţile de a micşora cheltuielile alimentare iarna, săptămâna aceasta aplic:
    – urmărirea foarte atentă a produselor aflate în ofertă;
    – consumul unor alimente mai ieftine, gen varză, cartofi, orez.
    Voi balansa totuşi preţul acestei săptămâni (adică nu va fi maximum de economic), gătind şi o ciorbă de burtă la care am solicitări puternice. Mă întreba Flori săptămâna trecută dacă nu gătesc niciodată ciorbă şi îi răspund azi, că da. Chiar se întâmplă destul de des, doar că băieţii îmi spuseseră săptămânile trecute să mai fac o pauză… şi i-am ascultat.
    În mod uzual, cheltuim cam 220-240 lei săptămânal pe alimente, fiind o familie de trei persoane. O să vedem ce reuşesc în săptămâna aceasta, având în vedere că nu este vara şi că fac şi ciorbă de burtă, care nu este tocmai ieftină. Sper să scad ceva din cei 220-240 lei, dar sigur nu voi ieşi la 165 de lei, ca vara.
    Am fost conştiincioasă şi am studiat dinainte ofertele de la Billa şi Kaufland, căci nu mai ajung în piaţă pe frigul ăsta, încercând să caut produsele reduse cu maximum posibil .
    La Billa, cele mai interesante preţuri reduse sunt la:
    – mango la 1,99 lei/bucată cu o reducere de 42%;
    – ananas la 5,49 lei/bucată, redus cu 31%;
    – carne tocată de porc, la 12, 99 lei/kg- reducere de 13%;
    – aripi de pui ţărăneşti, la 7,49 lei/kg- reducere 19%;
    – file de macrou, la preţul de 13,98 lei/kg- reducere de 30%;
    – spanac tocat Gradena, la 4,99 lei/kg- reducere de 35%;
    – smântână la 3,99 lei/cutie, la achiziţionarea a două cutii;
    – cottage cheese, la 3,29 lei cutia de 175 g- reducere de 30%.
    La Kaufland:
    – ciuperci Champignon la 6,99 lei/kg- reducere de 26 %;
    – pere Abate la 4,99 lei/kg- reducere de 37%;
    – pulpe de pui cu spate la 7,49 lei/kg- reduse cu 25%;
    – carne tocată de vită, la 12,99 lei-750 g- reducere 13%.
    Am luat o parte din ele, căci nu le-am găsit pe toate.
    Billa
    – spanac 1kg x 4,99 lei/kg
    – macrou 6,99 lei-500 g
    – carne tocată amestec 14,36 lei-1,05 kg
    – usturoi 0,134 kg x 9,99 lei/kg
    – mango 3 buc. x 1,99 lei
    – condimente 3,16 lei- 4 punguţe
    – cottage cheese 175 g- 3 cutii x 3,29 lei
    TOTAL 46,68 lei
    – smântăna 1 cutie de 900 g – 5,79 lei
    – burtă vită fiartă 1kg – 16,99 lei
    – telemea oaie 0,437 kg x 24,90 lei/kg -10,88 lei
    – telemea vacă 0,555 kg x 17,90(ofertă neinclusă în pliant) – 9,93 lei
    – mazare congelată la pungă de 450 g – 2,89 lei
    – ciuperci congelate la pungă de 450 g – 3,99 lei
    – fasole verde la punga de 1 kg – 4,99 lei(din ofertă cu reducere de 25 %)
    – ficat de pui la pungă de 500 g  la 2,39 lei
    – porumb la conservă de 340 g – 2,39 lei
    – fulgi de cereale cu ciocolată la 2,49 lei fiecare(ofertă cu reducere de 12 % la achiziţionarea a două pungi)
    – fulgi de orz-pungă de 500 g- 5,39 lei
    – pâine toast-450 g- 3,05 lei
    – pachet cu 5 chifle – 1,70 lei.
    TOTAL 76,56 lei
    Nu am luat fructe, cartofi şi alte produse ce sunt cu un preţ asemănător cu cel de la Mega Image, pentru că acesta este chiar la scara blocului meu şi nu are rost să le car de la Billa/Kafland. Aşadar Mihai a fost duminică dimineaţa cu listuţa la Mega Image, de unde a luat:
    – cartofi 3,305 kg x 2,79 lei/kg – 9,22 lei
    – morcovi 1,055 x 2,49 lei/kg – 2,63 lei
    – ţelină 0,575 kg x 3,49 lei/kg – 2,01 lei
    – mere 1,350 kg x 3,29 lei/kg – 4,44 lei
    – portocale 2,325 kg x 3,49 lei/kg – 8,11 lei
    – pâine 3 x 0,99 lei – 2,97 lei
    – ouă 10 x 0,55 lei/buc – 5,5 lei
    – iaurt 2 x 2,34 lei – 4,68 lei

    – foi de plăcintă – 2 pachete Bella x 3,34 lei – 6,68 lei

    TOTAL: 46,24 lei

    Nu am găsit încă tarhon şi am uitat de pufuleţi, iar gemul, mălaiul şi ceapa le aveam în casă.
    TOTAL GENERAL: 169,48 lei Eu zic că m-am autodepăşit :)) întrucât nici eu nu mă aşteptam la o sumă atât de apropiată de cea din vară (165 lei) şi am şi obţinut un meniu bun. Iu-hu-hu!

    Vi-l arăt imediat:
    Pentru prânz şi seară:
    – Luni – ciorbă de burtă, ficăţei de pui cu cartofi natur
    – Marţi – ciorbă de burtă, chifteluţe amestec porc-vită cu salată de crudităţi
    – Miercuri – ciorbă de cartofi cu tarhon, mâncărică de fasole verde
    – Joi – mămăliguţă cu brânză şi smântână, macrou prăjit cu mămăligă
    – Vineri – ciorbă de cartofi cu tarhon, salată a la russe cu maioneza din pufuleti, plăcintă cu spanac, ciuperci şi porumb
    – Sâmbătă – sărmăluţe în foi de viţă, plăcintă cu brânză.
    Dimineaţa:
    – Luni – pâine, unt, telemea, lapte
    – Marţi – cottage cheese
    – Miercuri – cereale şi fructe
    – Joi – iaurt
    – Vineri – cereale înmuiate în ceai, tartine cu gem de caise
    – Sâmbătă – omletă.
    Duminica va fi ca întotdeauna, a inspiraţiei de moment, iar ca desert vom avea fructe.
    Cum vi se pare? Merge pentru suma de 170 de lei? Eu promit să vă povestesc lunea viitoare, dacă m-am împotmolit pe undeva.
    O săptămână frumoasă, fructuoasă, organizată şi cu poftă la masă!!!
    Mihaela Dămăceanu

     

  • Comoditatea ne costă enorm

    În zona în care lucrez eu, s-a gândit bine Mega Image, să facă un magazin. E de bine, zic, pentru că nu era niciun magazin mai mare în cartier şi sunt multe blocuri de locuinţe, plus câteva instituţii. Şi nu prea avea lumea unde să-şi facă cumpărăturile obişnuite. A trecut ceva vreme de când am renunţat să mai cumpăr mâncare pentru la serviciu şi mă străduiesc, în general, să-mi aduc pacheţel de-acasă. Dar mi se mai întâmplă uneori să mai intru şi la ei. Nu consider Mega Image ca fiind un magazin convenabil. Îi ştiu de multă vreme, că îi am şi la colţul blocului în care locuiesc, şi mă străduiesc să-mi fac cumpărăturile mari şi importante din piaţă şi din alte supermarketuri. Dar am constatat că cel mai important lucru, este să cunoşti magazinele în care îţi faci cumpărăturile, căci peste tot există câteva produse sau categorii de produse convenabile. La ei, spre exemplu, puiul întreg şi ouăle sunt convenabile. Dar brânzeturile şi celelalte feluri de carne, nu.

    Dar nu despre asta vroiam să vă scriu, ci despre cât ne costă comoditatea.
    Când sunt în prea mare viteză dimineaţa, şi nu apuc să-mi fac pachet, mai fug uneori la Mega, după câte un iaurt, fulgi de porumb, apă sau ceva fructe.
    Şi cum stau la casă să plătesc, observ ce mai cumpără oamenii. La orele acelea, majoritatea îşi iau tot mâncare pentru masa de la serviciu. Unii, nu prea mulţi, îşi cumpără ca şi mine. Alţii, îşi iau tot felul de sandwichuri sau produse de la raionul de mâncare gătită. Şi cum mi se mai întâmplă şi mie să cobor în ultimul moment, când sunt leşinată de foame, vă spun că mi se face poftă şi mai arunc un ochi pe la acel raion. Dar mă opresc urgent şi îmi amintesc că de-aceea suntem sfătuiţi să nu mergem la cumpărături când ne este foame, că ne vine să cumpărăm tot magazinul.
    Dar nu v-am spus ce mă opreşte. Nu reamintirea sfatului, ci preţul pe kilogram, căci mi s-a format reflexul de a-l căuta mereu PE ETICHETĂ.
    Şi m-am uitat la preţuri. Fireşte că la preţurile pe kg, întrucât este unica posibilitate reală, de a compara preţul produselor. Şi ce-am văzut, m-a luat de cap. Vă dau şi vouă câteva exemple ale produselor preparate. Frumos ambalate, gata doar să le mănânci. Atâta doar, că aproape la fiecare caserolă, pentru a putea vedea preţul pe kilogram, trebuia să o întorci cu fundul în sus. Altfel, vedeai doar preţul pe casoletă, şi anume 8 lei-12 lei. Să mă fi văzut, fetelor, cum luam fiecare cutiuţă, ca un spion ce eram, şi apoi scoteam pixul să notez numerele magice:
              piept de pui 52,45 lei/kg
              pulpe de pui dezosate 54,96 lei/kg
              carne de porc la grătar 63,45 lei/kg
              chifteluţe de porc 40,86 lei/kg
              salată de vinete 27,16 lei/kg
              salată de boeuf 29, 96 lei
              budincă 33,23 lei/kg.
     
    Deci, scump dom’le scump! Şi m-am dus să văd puţin şi cât costă kilogramul din produsele necesare. Pieptul de pui, pe care doar îl pui pe grătar, costă 22,49 lei/kg. Pulpele dezosate costă 19,29 lei/kg.
     
    Este evident, că dacă ai pierde acasă cam 5 minute, ai câştiga în jur de 30 lei pe kg. Asta este valabil la carne, unde nu faci un mare efort să o găteşti. Dac-ar fi să mă îndur să arunc ceva bani pe geam, atunci măcar aş cumpăra salată de boeuf, căci aceea nu se face chiar la fel de uşor ca un grătar de porc sau de pui. Însă, şi acolo, dacă te gândeşti cât costă cartofii şi morcovii, nu prea îţi mai vine. Dar se mai compensează de la carne şi de la murături, dacă nu le ai în casă.
     
    Ce vroiam eu să reliefez este că nu merită să plăteşti de ori şi jumătate preţul materiei prime, doar ca să o iei de la Mega Image. Pentru că aproape la aceiaşi bani, poţi merge la restaurant. Nu la toate, dar la unele da. Şi acolo, cel puţin ştii că eşti servit la masă, preţul include şi ambientul plăcut şi faptul că nici nu pui masa, nici nu o strângi şi nici nu speli vasele. Deci, mult mai convenabil, nu?
     
    Şi am lăsat pe final cea mai şocantă informaţie.
     
    Ştiţi cît costă salata de varză, simplă, fără maioneză, la Mega ?
    Doar 19,97 lei/kg. Pentru cea mai uşoară salată posibilă, care nu se poate compara ca dificultate cu salata de boeuf şi nici măcar cu salata de vinete, ce-ţi umple bucătăria de fum şi-ţi arde degetele la curăţat.
     
    Şi ştiţi cât costă varza, la ei? Doar 0,86 lei/kg. Iar în piaţă este 0,5 şi, dacă nu mă înşel, am văzut şi cu 0,30 lei.
     
    Deci, salata de varză costă de DOUĂZECI ŞI CEVA DE ORI, MAI MULT DECÂT MATERIA PRIMĂ, doar pentru că este spălată şi tăiată.
     
    Când voi face o afacere, salată de varză mă apuc să vând, fetelor :))
     
    Dar până mă apuc eu, vă sfătuiesc ca atunci când nu aveţi timp de pregătit pachetul pentru serviciu, cel puţin, NU CUMPĂRAŢI SALATĂ DE VARZĂ!!!!!
     
    Într-o lună de zile, în cele 21 de zile lucrătoare, dacă aţi servi la prânz doar 200 g de piept de pui (10,5 lei), având alături doar 200 de grame din celebra salată de varză (aproximativ 4 lei), aţi cheltui în total:
     
    14,5 lei x 21 zile = 304,5 lei
     
    Cu  aceşti bani, cu ceva chibzuială, aşa cum am făcut vara aceasta cu meniurile săptămânale de 55 lei, aproape se poate hrăni timp de două săptămâni, o familie de trei persoane.
     
    V-am convins să nu luaţi salată de varză ????
    Mihaela Dămăceanu 

    P.S. Preţurile indicate sunt la raionul de produse preparate şi ambalate. Mai există un alt raion de pui la rotisor, unde preţurile sunt mai mici.